Maszynista – zawód z pasją

Maszynista – zawód z pasją

Pierwsza grupa kursantów odebrała dyplomy zakończenia szkolenia na licencję maszynisty w Centrum Szkoleniowym POLREGIO! Kilkanaście kolejnych weekendów dwudziestu młodych pasjonatów kolejnictwa brało udział w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów z zakładów w Olsztynie, Opola, Gdyni, Białegostoku i Bydgoszczy.

Film z uroczystego zakończenia 🙂

Przez blisko cztery miesiące kursanci poznawali m.in. tajniki dotyczące specyfiki i środowiska pracy maszynisty, a także budowy pociągów, infrastruktury kolejowej, czy zagrożeń występujących w ruchu kolejowym, zdobywając wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną.

Nasi instruktorzy prowadzący 🙂

Jednym z najmocniej zapadających w pamięć elementów szkolenia były zajęcia na symulatorach, w ramach których uczestnicy mieli możliwość prowadzenia pociągu na trasach będących odzwierciedleniem rzeczywistych odcinków linii kolejowych. Dzięki temu mogli on przećwiczyć w bezpiecznym otoczeniu wybrane sytuacje, które wymagają błyskawicznej reakcji, usterki, potencjalne utrudnienia etc. w różnych warunkach atmosferycznych, porach roku czy wybranym momencie doby.

Szkolenie zakończyło się egzaminem niezbędnym do uzyskania licencji maszynisty, a kolejnym etapem na drodze do pracy w tym zawodzie jest zdobycie świadectwa maszynisty.

Przyszli Panowie maszyniści w pełnej krasie 🙂

W piękną majową sobotę młodzi adepci opowiadali o tym, co skłoniło ich do wyboru tej niełatwej ścieżki kariery – niektórzy z nich chcieliby kontynuować rodzinne kolejowe tradycje, inni doceniają ten zawód za jego misyjność i wagę w kontekście pełnienia służby publicznej. W ich wypowiedziach wielokrotnie powtarzało się słowo odpowiedzialność czy troska o innych. Jest to dowód na to, że wielu młodych ludzi planując dziś swoją przyszłość zawodową, poza aspektami praktycznymi i materialnymi, docenia również etos pracy i wartości, które przyniosą im satysfakcję i dumę z wykonywanej profesji. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy samych bezpiecznych i przyjemnych tras!

Joanna Nowińska